Strona główna Materiały Pokonferencyjne Prelegenci Artykuły Warsztaty i prezentacje Sponsorzy Lokalizacja Kontakt

Opublikowano: 02.09.2011@16:00    Modyfikowano: 02.09.2011@16:00       Wyświetleń: 10903    Język: pl

Zgodnie z hasłem

LEADING THE WAY IN DIGITAL EDUCATION,

wydawnictwo Express Publishing/ Egis już od kilku lat przeciera szlaki dla edukacji cyfrowej na polskim rynku.

Nauczyciele i wykładowcy ciągle poszukują bardziej atrakcyjnych i skutecznych sposobów nauczania. Nauka w szkole nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Przyczyn tego zjawiska można szukać między innymi w zbyt licznych klasach czy niskiej motywacji uczniów. Coraz częściej zwraca się również uwagę na fakt, że uczniowie różnią się od siebie pod względem stylów uczenia się. Na szczęście przed polskimi szkołami otwierają się nowe perspektywy. Najnowsze technologie dają możliwość optymalizacji procesu uczenia się i nauczania. Tablice interaktywne i oprogramowania to nowoczesne narzędzia edukacyjne pozwalające na przekształcenie każdej sali w interaktywną pracownię XXI wieku. Interaktywne eBooki w połączeniu z tradycyjnymi podręcznikami to najnowszy pomysł na pasjonującą naukę w szkole i w domu. Edukacja cyfrowa oferuje uczniom wiele możliwości rozwoju w różnych dziedzinach, w tym również - a może przede wszystkim - w nauce języka angielskiego.

DLACZEGO EDUKACJA CYFROWA?

Znakiem naszych czasów jest błyskawiczny rozwój nowych technologii. Dla uczniów z tzw. pokolenia cyfrowego, nowe technologie to nieodłączna część otaczającego ich świata. Wystarczy zaobserwować jak często i chętnie sięgają po przenośne urządzenia do odtwarzania muzyki, korzystają z komputerów i internetu, komunikują się za pomocą telefonów komórkowych itp. Dlaczego zatem nie wykorzystać w szkole ich zainteresowania technologiami? Umiejętne zastosowanie nowoczesnych narzędzi na zajęciach może przynieść wiele korzyści. Kluczem do sukcesu wydaje się być połączenie tradycyjnych metod nauczania z najnowszymi zdobyczami w dziedzinie edukacji cyfrowej. Dzięki temu nauczanie jest nie tylko bardziej efektywne, ale też efektowne.


CO TO JEST TABLICA INTERAKTYWNA? JAK DZIAŁA?

Tablica interaktywna to rewelacyjne narzędzie dydaktyczne umożliwiające aktywną prezentację różnorodnych treści. W połączeniu z komputerem i projektorem multimedialnym działa jak duży ekran dotykowy. Dzięki temu stojąc przy tablicy można korzystać z wszystkich funkcji komputera!


Jest wiele rodzajów tablic dostępnych na rynku. Różnią się one między innymi technologią wykonania i mobilnością (tablice stacjonarne i przenośne). Tablice stacjonarne na ogół wyposażone są w znacznie bardziej zaawansowane w obsłudze oprogramowanie, stąd też przeważnie ich cena jest wyższa.


Ze względu na coraz szerszy wybór oprogramowań przeznaczonych do nauczania różnych przedmiotów i skierowanych do różnych grup wiekowych, małe przenośne tablice interaktywne przebojem zdobywają polskie szkoły. Takie urządzenie nauczyciele mogą z łatwością przenosić, dzięki czemu każda sala może stać się pracownią multimedialną.

Przekształcenie zwykłej tablicy w tablicę interaktywną to 3 proste kroki:

Na zdjęciu: przenośnia tablica interaktywna eBeam Edge

JAKIE KORZYŚCI MOŻE PRZYNIEŚĆ PRACA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ I OPROGRAMOWANIEM?

Wykorzystanie tablicy interaktywnej sprawia, że uczniowie są bardziej skoncentrowani i kreatywni, lepiej współpracują z nauczycielem i innymi uczniami, wzrasta ich motywacja do nauki.  Natomiast za sprawą dobrej jakości oprogramowania tablica staje się czymś więcej niż kolejną nowinką technologiczną. Nauczyciele otrzymują możliwość prezentowania i ćwiczenia materiału w bardziej atrakcyjny i dynamiczny sposób oraz zyskują czas - ten potrzebny na przygotowanie ciekawej lekcji i ten, który mogą przeznaczyć na efektywne nauczanie podczas zajęć. Przykładowo, oprogramowanie do tablic interaktywnych Express Publishing to wszystkie kluczowe elementy kursów do nauki języka angielskiego zgromadzone w jednym miejscu i prezentowane w interaktywnej formie: teksty, ilustracje, gry językowe, ścieżki audio, filmy i animacje, audiowizualne karty gramatyczne, klucze odpowiedzi i transkrypcja nagrań. Do tego możliwość tworzenia, zapisywania i przesyłania notatek, podkreślania, wymazywania i powiększania wybranych fragmentów tekstów!

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY PRACY Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ I OPROGRAMOWANIEM:

  • Tablica interaktywna, dzięki nowoczesnej technologii, łączy funkcję edukacyjną z zabawą i tym samym stwarza atrakcyjne środowisko pracy;

  • Pomaga skupić uwagę uczniów – wszyscy mogą na bieżąco obserwować to co dzieje się na tablicy i aktywnie uczestniczyć w zajęciach;

  • Skraca czas potrzebny na przygotowanie zajęć i jednocześnie wydłuża czas rzeczywistego prowadzenia lekcji (tabelki, reguły gramatyczne, objaśnienia, czyli materiał, który często wymagał od nauczyciela czasochłonnego pisania na tablicy, teraz może być wyświetlony za pomocą jednego kliknięcia!);

  • Umożliwia robienie notatek, komentarzy, projektów ćwiczeń itp., zapisywanie ich w pamięci komputera i wywoływanie na życzenie, a także przekazywanie uczniom w formie drukowanej lub elektronicznej;

  • Eliminuje potrzebę korzystania z dodatkowych urządzeń (np. odtwarzaczy CD lub DVD);

  • Jest interaktywna! Angażuje uczniów i pozwala dłużej skupić ich uwagę na lekcji.


Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem nowych technologii rozbudzają chęć samodzielnego pogłębiania wiedzy. Czy są zatem jakieś sposoby na uatrakcyjnienie uczenia się w domu? Dzięki najnowszemu narzędziu Express Publishing, interaktywnemu eBookowi, z zalet edukacji cyfrowej można korzystać także w domu.

INTERAKTYWNY EBOOK – CO TO JEST?

I-eBook jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym przeznaczonym do odtwarzania na komputerze. To cyfrowy „pomocnik” ucznia, z którym nauka języka angielskiego staje się dobrą zabawą! Pomaga w odrabianiu zadań domowych, dyktandach, nauce słówek, ćwiczeniu czytania i wymowy, powtórkach przed sprawdzianami i ocenie postępów. Dzięki niemu uczeń może także grać w gry komputerowe oraz oglądać filmy i historyjki.

JAKIE KORZYŚCI MOŻE PRZYNIEŚĆ PRACA Z INTERAKTYWNYM EBOOKIEM?

Uczeń otrzymuje nowoczesne narzędzie, dzięki któremu może robić postępy szybciej niż przy korzystaniu wyłącznie z tradycyjnych publikacji. Dodatkowo i-eBook pomaga rozwijać umiejętności informacyjno-komunikacyjne.

Nauczyciel zyskuje pomoc w prowadzeniu ciekawej i motywującej lekcji i może łatwiej zachęcić ucznia do samodzielnej nauki.

Rodzice, którzy chcą pomóc dziecku w nauce, mogą wykonywać razem z nim ciekawe ćwiczenia, korzystać z interaktywnego słowniczka, sprawdzać poprawność wymowy i intonacji oraz kontrolować postępy w nauce.

Zastosowanie tablic interaktywnych i oprogramowań na zajęciach oraz interaktywnych eBooków w domu umożliwia uczenie się wieloma kanałami. Wykorzystanie różnych bodźców zapewnia uczniom o różnych stylach uczenia się możliwość nauki w sposób przez nich preferowany. Tablice interaktywne wraz z oprogramowaniami są prawdopodobnie najlepszymi elektronicznymi narzędziami, którymi obecnie dysponują nauczyciele. Są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystywane na każdym etapie edukacyjnym i pozwalają wyzwolić potencjał uczniów.Autorki: Monika Michalak (doradca metodyczny)

i Anna Przychodzeń (asystent biura promocji)

Wydawnictwo Express Publishing & Egis

MAPA STRONY | POLITYKA PRYWATNOSCI

Wszelkie prawa zastrzeżone. Teksty, kody źródłowe oraz programy zamieszczane na tej stronie należą do autora. Kopiowanie, przedrukowywanie, bądź wykorzystywanie całości lub ich fragmentów bez zgody właściciela praw autorskich zabronione. Naruszenie praw autorskich podlega karze przewidzianej w kodeksie karnym oraz dzienniku ustaw. Mówi o tym ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku z późniejszymi zmianami.

Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły - KISS
Engine & Framework by MAR.APT